معرفی

معرفی ابزار فایل لایت برای آنالیز فضای هارد

فایل لایت (Filelight) ابزاری برای نمایش وضعیت دایرکتوری ها و پارتیشن های هارد شماست که میزان فضای اشغال شده توسط هر دایرکتوری رو به صورت گرافیکی نشون میده. بسیار کاربردیه برای آنالیز وضعیت هارد.

ارزشِ این نرم افزار را زمانی متوجه می شوید که با پر بودن بی علت پارتیشن ها و هاردتون مواجه بشید، در این زمان فایل لایت با پا به عرصه می گذارد و با نمایش درصد و نسبت فضایی که هر دایرکتوری اشغال کرده، شما را از علت پر بودن هاردتون مطلع می کنه.

تمام تصاویر داخل نوشته توسط های لینوکس تهیه شده است.🄯

این ابزار تقریبا در در همه توزیع ها قابل استفاده هست و کامند لازمشون رو می نویسم:

Ubuntu:
$ sudo apt install filelight
fedora:
$ sudo dnf install filelight
Arch:
$ sudo pacman -S filelight
OpenSUSE:
$ sudo zypper in filelight

با استفاده از این ابزار می توانید متوجه شوید که کدام فایل را اگر منتقل کنید (مثلا به هارد اکسترنال) ارزش بیشتری دارد و کلی کمکتون می کنه که به صورت بهینه از هارد دیسک خود بهره ببرید.

یکی از قابلیت های جالب این نرم افزار قابلیت استفاده در دایرکتوری های فرعی مانند دایرکتوری دانلود ها هست و این بسیاری از مواقع ممکنه به کمک ما بیاید.

تقریبا سه سال پیش (2015) این ابزار منتشر شده و نصب های بالایی داشته، با توجه به گیت هابِ این پروژه حدود چند روز پیش آپدیت شده، البته اولین کد های این نرم افزار سال 2004 نوشته شده.

این نرم افزار رو من بر روی دیپین ۱۵.۹ تست کردم و مشکلی نداشت، شما نیز این ابزار رو نصب کنید و نظرتون رو درباره این نرم افزار با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
KDEویکی پدیاتِک مینت
برچسب ها
مشاهده بیشتر

عباس تک

کاربری علاقه مند به گرافیک و شاید هم وب مستر! پایتون کار و تازه وارد به دنیای لینوکس.

۲ دیدگاه

  1. من دوئال بوت کردم با ویندوز، میخوام بدونم که پارتیشن های ویندوز رو هم میتونه نشون بده یا نه؟

دکمه بازگشت به بالا
بستن